چه وسايلي اجازه‌ي ورود به هواپيما دارند؟

نتیجه تصویری برای ‪airport‬‏

جمع کردن اسباب و اثاثيه براي مسافرت هوايي مي‌تواند کمي گمراه‌کننده باشد، بخصوص با قوانيني که براي حمل بار در سفرهاي هوايي وجود دارد.

اقلام ممنوعه در هواپيما چيست؟
موقع جمع کردن چمدان براي مسافرت هوايي، اين موضوع که چه وسايلي اجازه‌ي ورود به هواپيما را دارند، به يک معما تبديل شده است. با قوانين حمل بار هواپيمايي که هر روز درحال تغيير است، در آخر مجبور مي‌شويد چمدان را باز کرده و وسايل‌ها را براي بررسي امنيتي بيرون بريزيد؛ و بخاطر وسيله‌ي کوچکي مثل يک بطري آب مجبور خواهيد بود دوباره چمدان را باز و بسته کنيد و تمام مدت نگاه‌ها و زمزمه‌هاي تلخ مسافران پشت سري خود را تحمل کنيد. حالا شما دو کودک يا نوجوان با دو يا سه کيف‌دستي هم به آن اضافه کنيد؛ اينطور سفر شما با يک مصيبت آغاز مي‌شود. پس بهترين کار اين است که قبل و موقع بستن چمدان بفهميد که چه وسايلي اجازه‌ي ورود به هواپيما را دارند.

بار هواپيما

چه وسايلي اجازه‌ي ورود به هواپيما دارند؟

اگر بخواهيم بر اساس گروه‌بندي‌هاي مختلف در مورد وسايلي که مي‌توانند به هواپيما راه پيدا کنند جلو برويم، با موارد زيادي روبه‌رو خواهيم شد. بر اين اساس در مورد دو دسته‌ي اصلي از آن‌ها صحبت مي‌کنيم:

مايعات و وسايل الکترونيکي، و وسايلي که مي‌توانيد به‌عنوان بار به انبار هواپيما بسپاريد.

مايعات و غذاها

تحت شرايط خاصي اجازه‌ي وارد کردن مايعات به داخل هواپيماها وجود دارد. مقدار و چگونگي آوردن آن، مسئله‌اي است که قانوني بودن يا نبودنش را مشخص مي‌کند. بر اساس قانون شماره‌ي «?-?-?»، آوردن بيشتر مايعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپيما قانوني هستند، فقط به شرطي که در مخزن‌هاي ??? گرمي يا کم‌تر قرار گيرند. تمام مخزن‌ها بايد در يک کيسه‌ي تميز، يک ليتري، پلاستيکي و زيپ‌دار قرار داده شوند؛ و هر مسافر اجازه‌ي حمل فقط يک کيسه‌ حامل مخزن مايعات را دارد. اين قانون براي مايعاتي است که در کيف‌هاي دستي و همراه حمل مي‌شوند. اما براي بارهاي تحويل داده شده به انبار هواپيما چنين محدوديتي نيست.

در اينجا ليستي از خوراکي‌ها و مايعاتي وجود دارد که بايد بر اساس قانون شماره‌ي «?-?-?» بسته‌بندي شوند يا اگر بيش از ??? گرم باشند به انبار هواپيما انتقال يابند:

خوراکي‌هايي مثل مربا، کره، پنير

ريمل

کرم‌ صورت و لوسين‌

ژل‌ مو و شامپو

ژله

انواع سس

ادکلن

روغن و سرکه

عطر

آب

سوپ

کادوها را بسته‌بندي نکنيد، چون حراست فرودگاه آن‌ها را باز مي‌کند تا نگاه دقيق‌تري به آن‌ها بيندازد. مايعات ضروري در ميزان معقولي بدون آن که آن‌ها را داخل کيسه بگذاريد، اجازه‌ي ورودشان به هواپيما وجود دارد. لطفا از قبل اين وسايل را براي بازرسي آماده کنيد:

شير خشک

شير مادر يا آبميوه براي مواقع سفر کودک

تمام داروهاي داراي نسخه و بي‌نسخه (قطره‌ي چشم، سرم سالين)

مايعات غذايي براي مسافران بيمار يا معلول

مايعات احياء و پشتيبان حيات (محصولات خوني)

لوازم پزشکي يا آرايشي (پروتز سينه، سوتين، پوسته‌هاي ژلي)

وسايل يخ‌زده‌اي هم که زمان بازرسي جامد باشند

وسايلي که اجازه ورود به داخل هواپيما را ندارند

مايعات مشتعل، رنگ‌هاي ائروسل

اسپري رنگ

باتري‌هاي اسيدي

مايع سفيدکننده

کپسول‌هاي آتش‌نشاني و مخزن‌هاي فشرده‌ي گاز

کلر براي استخر و جکوزي‌

تربانتين و تينر

مايع فندک

گازولين

سوخت‌ها

بسته غذا

اسپرهاي دفاع از خود (در صورت مجهز بودن به مکانيزم امنيتي، يک چهارم انس مي‌تواند در انبار هواپيما حمل شود)

برقي

لپ‌تاپ را هم مي‌توانيد با خودتان به کابين هواپيما ببريد، هم در انباري هواپيما بگذاريد. با توجه به خطرهاي دزدي يا آسيب ديدن، وسايل برقي مانند لپ‌تاپ، آي‌پد، تبلت‌ و گوشي‌هاي همراه را بهتر است در انباري هواپيما نگذاريد، مگر آنکه به صورت ايمني بسته‌بندي و قفل شده باشند. هنگام عبور از گيت‌ امنيتي فرودگاه لازم است که لپ‌تاپ‌تان را از کيف خارج کنيد. پس کيف لپ‌تاپتان را سفت و محکم نبنديد و قفل نکنيد تا امکان دسترسي سريع به آن موجود باشد. چنين بازرسي براي دوربين‌هاي فيلم‌برداري وجود دارد. براي بازرسي سريع، کيف‌هاي لپ‌تاپي را که راحت‌تر بشود بازرسي کرد، تهيه کنيد. اين کيف‌ها اکثرا بايد قسمت جداگانه‌اي براي لپ‌تاپ داشته باشند و فقط لپ‌تاپ بيرون آورده مي‌شود، نه ديگر وسايل.

وسايل برقي کوچک مانند ام‌پي‌تري پلير و کنسول‌هاي بازي دستي را در جيب بالاي کيف‌ يا نزديک آن قرار دهيد تا امکان دسترسي سريع به آن‌ها باشد، تا اگر زماني بخواهند وسايل شما را بازرسي کنند، راحت بتوانيد آن‌ها را بيرون آوريد. اگر وسايل‌ برقي را در کيف‌ دستي خود بگذاريد، به‌عنوان وسايلي که وارد کابين هواپيما مي‌شوند، در نظر گرفته مي‌شود. لطفا از خدمه‌ي هواپيما در مورد استفاده از وسايل برقي در داخل هواپيما سوال کنيد.

يک نکته‌ درمورد باتري؛ باتري‌هاي ليتيومي جدا را بايد با خودتان داشته باشيد و نبايد وارد انبار هواپيما شوند. مگر آنکه داخل وسايلي مانند دوربين باشند که آن موقع مي‌توانند هم در انباري هواپيما گذاشته شوند، هم همراه خودتان در کابينه باشند.

وسايل‌ تحويل داده شده به انبار

در زير ليستي از وسايلي وجود دارد که تنها اجازه دارند به انبار هواپيما فرستاده شوند و بردن‌شان با خودتان به کابين هواپيما ممنوع است:

وسايل بُرنده: تيزبُر، يخ خردکن، ساطور، تيغ اصلاح، شمشير و چاقو‌ها

وسايل ورزشي: دستکش‌هاي بيسبال، وزنه، چوب‌هاي گلف، چوب اسکي، باتوم و چوب بيليارد

سلاح‌هاي گرم: مهمات، تفنگ بادي، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ي کپي‌شده، اسلحه‌هاي ساچمه‌اي، قسمت‌هاي تشکيل‌دهنده‌ي اسلحه

وسايل سنگين: تبر، سيخونک دام، چکش، مته، اره، وسايلي با درازاي ? اينچ و بيشتر

وسايل دفاع شخصي: باتوم، چماق، پنجه بوکس، شوريکن، باتوم پاسبان، جنگ‌افزار

ديگر وسايل ممنوعه

ليستي از وسايلي که در هر صورت ورود آن‌ها ممنوع است:

باروت

ترقه

ديناميت

مواد منفجره‌ي پلاستيکي

بمب

شعله‌

وسايل منفجره‌ي کپي شده

شعله‌هاي گازي

فندک‌هاي شعله‌اي

کبريت‌هايي که تحت هر شرايطي روشن مي‌شوند

کلر براي استخر و جکوزي

کيسه‌ هواي اتومبيل

سموم

وسايل راديواکتيو

فاسدکننده

وسايل آهن‌ربايي

مواد آلي

وسايل عفوني

تصویر مرتبط

فراموش نکنيم که مهم است قوانين و مقررات هواپيمايي را همراه با احترام به محدوديت بار دنبال کنيم. مطمئن شويد که شما قوانين بار را براي ورود به کابين و انبار هواپيما رعايت کرده‌ايد. اين قوانين وضع شده‌اند که امنيت و آسايش پرواز را براي همگان تامين کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *