اشتباهات رایج در فرودگاهها (قسمت دوم)

دانلود نکردن اپليکيشن‌هاي ايرلاين يا فرودگاه‌ها

•	تهيه نکردن بليط به صورت اينترنتي

•	اقدام نکردن براي دريافت امتياز «پيش بازرسي اداره امنيت حمل و نقل

•	استفاده از غذاي رستوران فرودگاه به جاي بردن غذاي سبک خانگي همراه خود

•	نپوشيدن لباس‌هاي مناسب و راحت

•	توجه نکردن به توصيه مسئولين بازرسي وسايل

•	خوشرو نبودن با مسئولان فرودگاه

•	تهيه نکردن پاسپورت از سالن فرودگاه

•	ارسال اطلاعات شخصي از طريق Wi-Fi فرودگاه

•	متمايز نکردن چمدان خود از ديگران

دانلود نکردن اپليکيشن‌هاي ايرلاين يا فرودگاه‌ها


استفاده از اپليکيشن‌هاي مربوط به ايرلاين نه تنها در فرودگاه مهم است، بلکه قبل از اين‌که به فرودگاه برسيد هم براي شما مفيد خواهد بود. اغلب ايرلاين اپليکيشن‌هايي دارند که شما مي‌توانيد با دانلود آن‌ها بر روي گوشي هوشمند خود، قبل از اينکه به فرودگاه برويد از تأخير داشتن يا کنسل شدن پرواز خود باخبر شويد.

جالب اين است که اغلب، اطلاعات اين اپليکيشن ها به مراتب به‌روزتر از اطلاعات تابلوي اعلانات ترمينال فرودگاه‌ها است. فرودگاه‌هاي زيادي هستند که اپليکيشن‌هايي براي کمک به مسافران طراحي کرده‌اند؛ برنامه‌هايي که شامل رديابي ترمينال‌ها با استفاده از نقشه، فهرست خدمات و بسياري موارد ديگر هستند. يکي از اين اپليکيشن هاي بسيار سودمند «GateGuru» است که بيش از۲۰۰ فرودگاه را تحت پوشش خود قرار داده است.

تهيه نکردن بليط به صورت اينترنتي


شما مي‌توانيد به جاي آنکه براي خريد بليط مدتي طولاني در صف بايستيد، از اينترنت استفاده کرده و به راحتي خريد اينترنتي بليط هواپيما را انجام دهيد. تنها در مواردي به کيوسک‌هاي بليط فروشي مراجعه کنيد که مشکل غير قابل حلي برايتان پيش آمده باشد. در اين صورت بليط شما به موبايلتان از طريق پيامک يا ايميل ارسال مي‌شود. بنابراين، به راحتي و بدون اتلاف وقت مي‌توانيد بليط خود را خريداري کنيد. با خريد اينترنتي شما مي‌توانيد شماره صندلي‌تان راهم خودتان انتخاب کنيد.

اقدام نکردن براي دريافت امتياز «پيش بازرسي اداره امنيت حمل و نقل»


اگر شما جزو آن دسته از افرادي هستيد که بيش از چند مرتبه در سال سفر هوايي داريد، پيشنهاد مي‌کنيم براي «پيش بازرسي اداره امنيت حمل و نقل» درخواست دهيد. البته خطوط «پيش بازرسي» مانند خطوط عادي متداول نيستند و در هرجايي يافت نمي‌شوند. از آن‌جايي که نيازي به برداشتن لپ‌تاپ، کفش يا نوشيدني‌هايتان از درون چمدان‌ها نيست، اين خطوط بسيار سريع‌تر حرکت مي‌کنند. تصورش را بکنيد خطوط امنيت فرودگاه شما را چک نمي‌کنند و نيازي به درآوردن کمربند و کفش نيست. يا نيازي نيست مايعات و لپ‌تاپ خود را از درون کيف دربياوريد تا چک شوند.

يا مي‌توانيد بدون هيچ استرسي ديرتر به فرودگاه برويد. براي استفاده از اين امکانات عالي شما بايد فرم درخواست را پرکنيد و مبلغ ۸۵ دلار هم هزينه غيرقابل استرداد پرداخت کنيد و در يکي از بيش از ??? مرکز ثبت‌نام، نوبتي براي خود رزرو کنيد. به نظر مي‌رسد براي استفاده از اين امکانات مراحل زيادي را بايد طي کرد اما مطمئن باشيد که ارزش دارد؛ چراکه تا پنج سال اعتبار خواهد داشت و در عوض پرداخت اين مبلغ مي‌توانيد در وقت خود صرفه‌جويي کنيد و از تنش‌هاي پرواز بکاهيد.

اشتباهات رایج در فرودگاهها قسمت اول

استفاده از غذاي رستوران فرودگاه به جاي بردن غذاي سبک خانگي همراه خود


براي همه کاملاً واضح است که غذاهاي فرودگاه، چه از رستوراني با امکان نشستن تهيه شوند چه از رستوران‌هاي بيرون‌بر، قيمت گزافي دارند و با وجود گران بودن معمولاً از کيفيت خوبي برخوردار نيستند. بنابراين، بهتر است ساندويچ سبکي با خود ببريد. شما مي‌توانيد در بار خود خوراکي‌هايي مثل ساندويچ، چيپس، کلوچه و ميوه بگذاريد که از نظر اداره امنيت حمل و نقل (TSA) هم هيچ‌گونه مشکلي ندارد. تنها خوراکي‌هايي نظير مايعات، سس سالاد، سوپ، ماست و چند مورد ديگر غير مجاز هستند. براي اطلاع از ساير غذاهاي ممنوعه مي‌توانيد سري به وبسايت TSA بزنيد.

نپوشيدن لباس‌هاي مناسب و راحت


لباسي که براي سوار شدن به هواپيما به تن مي‌کنيد علاوه بر راحت بودن براي نشستن در هواپيما، بايد از نظر استراتژيکي براي سريع راه رفتن در صف هم مناسب باشد. حتي اگر TSA را هم از قبل چک کرده باشيد، ممکن است در شرايطي قرار بگيريد که خطوط در حال بسته شدن باشند و شما تازه در انتهاي آن‌ها باشيد؛ دراين صورت تنها کاري که مي‌توانيد بکنيد اين است که کفش و کمربند خود را باز کنيد و به سرعت از خط عبور کنيد. بنابراين مي‌بينيد که لباس راحت پوشيدن در اين مواقع مفيد است.

همچنين، بهتر است هر آنچه را که صداي آژير اسکنر بدن را در مي‌آورد همراه نداشته باشيد؛ مثلاً اقلام فلزي و جواهرات. کفش ساده‌اي به پا کنيد که سريع و راحت بتوانيد به هواپيما سوار و پياده شويد. در ضمن فراموش نکنيد که حتماً جوراب بپوشيد.

توجه نکردن به توصيه مسئولين بازرسي وسايل


اگر جزو افرادي هستيد که هميشه وسايلي براي تحويل دادن به بخش بار هواپيما داريد، مي‌توانيد بارهاي خود را قبل از تحويل دادن چک کنيد تا متحمل هزينه‌هاي بيشتر نشويد. معمولاً مسئولان گيت هم در فرودگاه اعلام مي‌کنند که هر کس مي‌خواهد براي چک کردن وسايل خود بيايد، تا درصورت بيشتر بودن وزن آن مجبور به پرداخت جريمه نشود.

شما مي‌توانيد چيزهايي را که در هواپيما نياز داريد، در کيفي قرار دهيد که زير صندليتان جا بگيرد يا از فضاي بالاي سرتان، البته اگر در پروازي هستيد که اجازه استفاده از اين فضا را داريد، استفاده کنيد. بنابراين، بار کمتري را تحويل دهيد و اگر با يک هواپيما، پروازي متصل داريد از حمل وسايل خود در فرودگاه راحت شويد.

خوشرو نبودن با مسئولان فرودگاه


گاهي مواقع مشکلي برايتان پيش مي‌آيد که نياز به کمک ديگران داريد. فرقي ندارد مسبب اين مشکل خودتان باشيد يا ايرلاين؛ به هرحال هرگز نبايد عصباني و ناراحت شويد. صبور باشيد و همواره لبخند بر لب داشته باشيد. يکي از کارکنان ايرلاين مي‌گويد:

گاهي اوقات برخي افراد تقاضاي خود را آنقدر خوب مطرح مي‌کنند که نمي‌توانيم به آن‌ها نه بگوييم. مثلاً وزن چمدان‌هايشان بيش از حد مجاز است، اما بدون پرداخت هيچ‌گونه جريمه‌اي از گيت عبور مي‌کنند، يا با مهرباني تقاضاي تعويض صندلي مي‌کنند. ما هم صندلي آن‌ها را جابه‌جا مي‌کنيم.

حتي اگر به خواسته خود هم نرسيديد و نيازتان برآورده نشد، هميشه يادتان باشد بهترين رفتار ممکن را از خود نشان دهيد.

تهيه نکردن پاسپورت از سالن فرودگاه


در سالن فرودگاه‌ها اگر مسافري زيرک نباشيد يا مراحل ثبت نام کارت اعتباري را انجام نداده باشيد، ممکن است تحت تأثير چرب زباني کارکنان فرودگاه قرار گرفته و خريدهاي گزافي بکنيد. اما در اين ميان فرصت‌هاي بسيار مناسبي هم مي‌توان به دست آورد که کاملاً به صرفه هستند مثلاً اگر وقفه بين‌المللي طولاني داشته باشيد مي‌توانيد به راحتي پاسپورتي يک روزه از سالن فرودگاه تهيه کنيد. چنين خريدي قطعاً به‌صرفه و ارزشمند خواهد بود!

يکي از مسافران ايرلاين مي‌گويد:

چندي پيش وقفه‌اي هفت ساعته در «سان سالوادور» داشتم و با پرداخت تنها ۲۵ دلار نه تنها مکاني خوب براي استراحت به دست آوردم بلکه امکان استفاده از Wi-Fi رايگان، غذايي خوب و نوشيدني‌هاي مختلف هم داشتم.

اغلب ايرلاين امريکا با دريافت ۵۰ تا ۶۰ دلار پاسپورت شما را براي يک روز شارژ مي‌کنند که مقرون به صرفه است؛ البته شامل غذا و نوشيدني نمي‌شود.

ارسال اطلاعات شخصي از طريق Wi-Fi فرودگاه


خوشبختانه اغلب فرودگاه‌ها خودشان صراحتاً اعلام داشته‌اند که Wi-Fi رايگان تنها براي راحتي مسافران نبوده است بلکه الزامي در وجود آن بوده است. Wi-Fi رايگان خيلي خوب است، اما هرگز فراموش نکنيد که «رايگان» ابداً به معناي «ايمن» نيست. شبکه‌هاي Wi-Fi عمومي از امنيت برخوردار نيستند. بنابراين، هنگام استفاده از آن‌ها، نبايد در مورد اطلاعات شخصي، شناسه‌هاي کاربري، رمزهاي عبور و… چيزي بنويسيد. ممکن است پس از بازگشت از سفر متوجه شويد که حساب فيس‌بوک‌تان هک شده يا حساب بانکيتان خالي شده است. از اينرو، جانب احتياط را رعايت کنيد تا مشکلاتي از اين قبيل گريبان گيرتان نشود.

متمايز نکردن چمدان خود از ديگران


وقتي از هواپيما پياده مي شوديد و منتظريد تا چمدان خود را تحويل بگيريد، سيل عظيمي از چمدان‌ها را مي‌بينيد که کم و بيش شبيه يکديگرند و شما مدام به حرکت آن‌ها نگاه مي‌کنيد تا چمدان خود را بيابيد. چه بسا اشتباه هم بکنيد و چمدان فرد ديگري را برداريد. براي آن‌که خود را از اين زحمت رها کنيد بهتر است وسايل خود را با برچسبي به رنگ روشن مثلاً نارنجي روشن از ديگران متمايز کنيد. همچنين، اطلاعاتي از خود که بتوانند با شما در صورت گم شدن آن تماس بگيرند هم بر روي آن بنويسيد. با انجام اين کار ساده مي‌توانيد سريعاً چمدان خود را شناسايي کرده و برداريد؛ بدون آن‌که مثل ديگران معطل و سردرگم شويد.

اشتباهات رایج در فرودگاهها قسمت اول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *